Invitour - Home  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Maďarsko


Túto stránku
sponzoruje:
Hotel BranicaOficiálny názov Magyar Koztarsasag (Maďarská Republika)
Hlavné mesto Budapešť
Úradný jazyk maďarský
Mena Základná jednotka - maďarský forint (HUF)
Rozloha 93 032 km2
Počet obyvateľov

Približne 10 500 000
Hustota: 113/km2

Nadmorská výška Najvyššie miesto: Kekeš- 1 015 m nad morom
Najnižšie miesto: 79 m nad morom, neďaleko Szegedu
Priemerné ročné teploty Od -2 °C v januári do 21 °C v júli
Priemerné zrážky 60 cm ročne
Hlavné produkty Poľnohospodárstvo: pšenica, kukurica, bravčové mäso, mlieko, zemiaky, hrozno, hydina, cukrová repa
Výroba: oceľ, autobusy a železničné zariadenia, elektrické a elektronické výrobky, potraviny, lieky, lekárske a vedecké zariadenia, textil
Ťažba: bauxitFotogaléria


Maďarsko je vnútrozemská krajina v strednej Európe. Takmer pätina obyvateľov žije v Budapešti, ktorá je hlavným mestom a taktiež aj najväčším mestom. Maďarsko je rozdelené do 19 regiónov a 6 miest, zahrňujúc Budapešť, ktorá sa ráta ako región.
V Maďarsku žije niekoľko etnických skupín a približne 95% tvoria Maďari. Menšiny sú Rómovia, Nemci, Slováci, Chorváti, Srbi a Rumuni. Maďarčina je úradným jazykom, ale členovia menšín používajú medzi sebou svoje jazyky. V rôznych častiach Maďarska sa používajú dialekty. Približne dve tretiny obyvateľov sú rímsko-katolíckeho vierovyznania a približne jedna štvrtina sú protestanti, kde reformovaná cirkev (Kalvinisti) a evanjelická cirkev, tvoria najväčšie skupiny. Žijú tu tiež aj iné náboženské skupiny ako napr. Židia.
Štát vlastní a obhospodaruje železničný systém, ktorý je približne 7 800 km dlhý. Maďarsko má viac ako 130 000 km ciest, približne polovica z nich sú upravené. Rieky a kanály tvoria sieť splavných vodných ciest dlhých cca 1 600 km. Krajina má jednu lodnú spoločnosť a jednu leteckú spoločnosť, ktorá poskytuje iba medzinárodné lety. Obe spoločnosti sú štátne. Zahraničné letecké spoločnosti lietajú do a z Budapešti, ktorá ma jediné civilné letisko v štáte.
Maďari milujú dobré jedlo špeciálne cez sviatky a pri iných príležitostiach. Radi jedia polievky, najznámejší je guláš. Maďari jedia veľa bravčového mäsa, ale taktiež jedia hovädzie mäso a hydinu. Cestoviny, zemiaky a malé knedle sú populárnymi doplnkami. Maďarsko je známe svojimi omáčkami a rôznymi druhmi vín. Maďari sú známi živou ľudovou hudbou.
Veľa obyvateľov rado navštevuje kaviarne vo voľnom čase. Taktiež radi navštevujú výstavy, divadlá, hudobné koncerty a operu. Futbal je najpopulárnejším športom v Maďarsku a iné obľúbené športy sú basketbal, šerm a volejbal. Raz do roka sa koná veľká cena Formuly 1 pri Budapešti. Maďari sa tiež radi kúpu, člnkujú a rybárčia.
Takmer všetci dospelí vedia čítať a písať, nakoľko zo zákona musia deti od 6 do 15 rokov navštevovať školu. Približne všetky základné a stredné školy sú štátne, ale niektoré náboženské skupiny prevádzkujú školy a tieto sú platené. Najväčšie a najdôležitejšie školy a univerzity sú v Budapešti.
Maďarsko má veľa denníkov, časopisov a televíznych staníc, ktoré sú štátne, ale aj súkromné.
Táto krajina bola veľkým, nezávislým a silným kráľovstvom do konca 15. storočia, ale od začiatku 16. do neskorých rokov 17. storočia. Otomanská ríša ovládla väčšinu územia. Krajina sa potom stala časťou veľkého impéria, kde vládli Habsburgovci, ale impérium padlo po prvej svetovej vojne v roku 1918. V '40-tych rokoch maďarskí komunisti začali kontrolovať vládu a zakázali všetky politické strany. Ale v 1956 Maďari povstali proti komunistickej vláde a sovietskej nadvláde sovietske vojská revolúciu rýchlo zastavili. V 1989 komunistická strana ukončila svoju vládu. Prvé demokratické voľby sa konali v roku 1990.

Slovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Ste návštevník číslo: 1628295 Copyright © 2001-2016
Invitour - Harmonia, s.r.o.


Vitajte vo svete internetových stávok a stávkovania. Vďaka internetu si môžete vychutnať skvelú atmosféru stávok priamo z pohodlia domova, sledovať najslávnejšej ligy sveta a uzatvárať stávky na víťazstvo svojho tímu.