Invitour - Home  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Česko


Túto stránku
sponzoruje:Oficiálny názov Česká Republika
Hlavné mesto Praha
Úradný jazyk český
Mena Základná jednotka - česká koruna (CZK)
Rozloha 78 864 km2
Počet obyvateľov

Približne 10 500 000
Hustota: 133/km2

Nadmorská výška Najvyššie miesto: Snežka - 1 602 m nad morom
Najnižšie miesto: 115 m nad morom, pri rieke Labe, neďaleko nemeckých hraníc
Priemerné ročné teploty Od - 5 °C v zime do 20 °C v lete
Priemerné zrážky 45 - 103 cm ročne
Hlavné produkty Poľnohospodárstvo: jačmeň, dobytok, kukurica, bravčové mäso, chmeľ, ovos, zemiaky, hydina, obilie, žito, ovce, cukrová repa, pšenica
Výroba: obuv, sklo, železo a oceľ, textil
Ťažba: uhlieFotogaléria


Česko je stredoeurópska krajina. Praha, hlavné mesto štátu, je aj jeho najväčším mestom. Táto krajina hraničí s Poľskom na severe, Slovenskom na východe, Rakúskom na juhu a Nemeckom na západe.
Približne 80% všetkých obyvateľov Česka tvoria Česi a približne 15% sú Moraváci. Slováci tvoria 3% populácie a malé percento Nemcov, Rómov, Maďarov a Poliakov tu taktiež žije. Úradným jazykom je čeština a Moraváci hovoria dialektom, ktorý sa podobá češtine. Slováci hovoria slovensky, Rómovia rómsky a iné menšiny používajú svoje jazyky v domácom styku. Približne 40% obyvateľov je rímsko-katolíckeho vierovyznania a iné aktívne cirkvy sú ortodoxná, československá husitská a židovská cirkev.
Česko ma dobre vyvinutý systém ciest a železníc. Je tu približne 56 000 km ciest a 9 500 km železničných tratí. Praha má metro a medzinárodné letisko, ale v Ostrave a Brne sú tiež letiská.
Česká strava je blízka nemeckej. Bravčové mäso s knedľou a kapustou sú obľúbenou stravou. Jablková štrúdľa je obľúbeným zákuskom. České pivo je svetoznámym a najviac konzumovaným alkoholickým nápojom. Na Morave sa vyrába aj niekoľko výborných druhov vín.
Obľúbenou formou rekreácie v Česku je navštevovanie a hranie hokeja, futbalu, iných športov a pozeranie filmov. Veľa ľudí sa stretáva v hostincoch. Záhradkárčenie, turistika a zimné športy, ako lyžovanie a korčuľovanie, sú tiež veľmi obľúbené.
Zo zákona musia deti navštevovať deväť rokov základnej školy. Jedna z najstarších univerzít v Európe ja Karlova univerzita v Prahe. Iné univerzity sú v Brne, Olomouci a Opave.
V Čechách sa vydáva veľa denníkov, novín a časopisov. Rádio a televízne stanice sú štátne a súkromné.
Česká Republika bola priemyselným centrom od 19. storočia a v roku 1918, na konci prvej svetovej vojny, sa toto územie stalo časťou novovzniknutého Československa. Od 1948 do 1989 vládli v Československu komunisti. V roku 1989, po masových protestoch, sa vzdali komunisti moci a demokrati prebrali vládu. V tomto čase sa začínalo budovať napätie medzi Čechmi a Slovákmi. V polovici roku 1992 sa český a slovenský vodcovia rozhodli rozdeliť Československo na dva nezávislé štáty a tak 1.1.1993 vznikla nezávislá Česká republika. Česko je parlamentnou demokraciou.

Slovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Ste návštevník číslo: 1628297 Copyright © 2001-2016
Invitour - Harmonia, s.r.o.


Vitajte vo svete internetových stávok a stávkovania. Vďaka internetu si môžete vychutnať skvelú atmosféru stávok priamo z pohodlia domova, sledovať najslávnejšej ligy sveta a uzatvárať stávky na víťazstvo svojho tímu.