Invitour - Home  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Poľsko


Túto stránku
sponzoruje:Oficiálny názov Rzeczpospolita Polska (Poľská Republika)
Hlavné mesto Varšava
Úradný jazyk poľský
Mena základná jednotka - poľský zlotý (PLN) = 100 grošov(gr)
bankovky: 10, 20, 50, 100, 200 PLN
mince: 1, 2, 5, 10, 20, 50 gr, 1, 2, 5, PLN
Rozloha 323 250 km²
Počet obyvateľov Približne 39 000 000
Nadmorská výška najvyššie miesto: Rysy - 2499 m nad morom
Podnebie mierne
Telefón 00 48 – telefónna predvoľba do Poľska
polícia 997
záchranná služba-ambulancia 999
hasičská služba 998
záchranná služba-alarm 112Fotogaléria


Poľsko je jedna z krajín strednej Európy, ktorá má veľmi dobrú geografickú polohu. Prirodzenú hranicu tvorí Baltické more, rieky Odra, Nysa a Bug, ako aj pásmo pekných horstiev Sudiet a Karpát, ktoré ponúkajú ideálne turistické možnosti. Od morských brál, cez oblasť jazier, pralesov, dolýn početných riek a jurských ciest, Poľsko pozýva každého na zelené kopce a zasnežené vrcholy Tatier.
Názov krajiny pochádza zo stredovekých kmeňov Polan, obyvateľov žijúcich na území centrálneho Poľska, ktorých história siaha až do dávnej minulosti. V roku 960, keď bol knieža Mieszko I. s celým svojím dvorom pokrstený, sa Poľsko spojilo do kresťanských krajov. Syn kniežaťa Mieszka I. - Boleslav Chrabrý - bol prvým korunovaným vládcom Poľska. Medzi najslávnejšie kráľovské rody patria: Piastowci, Jagiellonovci, úzky okruh Przemyslovcov, Wazowci a Sasowci. Dynastia Jagiellonovcoc bola zakladateľom prvej univerzity v Poľsku (Jagiellonska univerzita v Krakove z r. 1364).
Poľská história je veľmi búrlivá. Krajina prešla obdobiami lesku a slávy, ale tiež obdobiami vojen, útokov, nájazdov nepriateľa, rozbrojov a okupácie, dobou víťazstiev a výdobytkov, ako aj dobou teroru a strachu. Po nadobudnutí nezávislosti v r. 1918, oslobodenia spod nacistov v r. 1945 a neskôr komunistov v r. 1989, sa Poľsko stalo demokratickým partnerom Európy.
Poľská kultúra je mozaikou vytvorenou stáročiami a mnohými národmi, vďaka ktorej dnes krajina vyniká bohatstvom architektúry, folklóru, historickými a turistickými zaujímavosťami. Mnohé z pamätihodností sú prírodným dedičstvom a nachádzajú sa aj na listine kultúrneho a historického dedičstva UNESCO.

Poliaci sú veľmi pohostinným a spoločenským národom, so vzťahom k rodine a kultúrnej tradícii. Zistíte to počas kresťanských sviatkov, obzvlášť počas Vianoc, ktoré všetci milujú. Mestá sú v tom čase pekne vyzdobené, rozžiarené drobnými svetielkami a na tvárach ľudí sa skvie teplý úsmev.

Príďte navštíviť krajinu, v ktorej sa hovorí ”Hosť do domu, Boh do domu”.

Slovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Ste návštevník číslo: 1628295 Copyright © 2001-2016
Invitour - Harmonia, s.r.o.


Vitajte vo svete internetových stávok a stávkovania. Vďaka internetu si môžete vychutnať skvelú atmosféru stávok priamo z pohodlia domova, sledovať najslávnejšej ligy sveta a uzatvárať stávky na víťazstvo svojho tímu.