Invitour - Home  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA
Stratená

  Stratená
Slovensko
Národný park Slovenský raj je už mnoho rokov vyhľadávaným miestom oddychu, rekreácií, turistiky, poznávania, letných a zimných športov. 90% jeho územia je pokrytá lesmi, nachádza sa v ňom svojrázne rastlinné a živočíšne spoločenstvo. Najznámejší je však Slovenský raj svojimi roklinami, tiesňavami a množstvom jaskýň a priepasťami. Skutočnými krasovým unikátom v Slovenskom raji v Spišsko - gemerskom krase je Dobšinská ľadová jaskyňa. Ide sa do nej z osady Dobšinská ľadová jaskyňa, 1350 m sympatickým náučným chodníčkom s prevýšením 130 m. Otvor jaskyne a jej časť bola známa miestnymi obyvateľmi od nepamäti pod názvom Ľadová diera. Podstatnú časť jaskyne objavili jaskyniari v roku 1870. Odvtedy bola predmetom nevšedného záujmu a klimatických pozorovaní.


Uskutočnili sa v nej mnohé klimatické pozorovania. Prvé boli vykonané v rokoch 1870 -71. Zásluhou mesta Dobšiná, bola jaskyňa rok po svojom objavení, t. j. už v roku 1871 sprístupnená verejnosti. V roku 1887 ako prvá v Uhorsku a jedna z prvých v Európe bola elektricky osvetlená. Navštevovali ju mnohé významné osobnosti. Zaujímavosťou jaskyne je skutočnosť, že do roku 1946 v nej bolo povolené korčuľovanie pre verejnosť počas celého roku. V 50-tich rokoch v nej ešte trénoval známy a úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín a rota vojenských rýchlokorčuliarov. Jaskyňa je vytvorená v strednotriasových svetlých steinalmských a wettersteinských vápencoch solického príkrovu pozdĺž tektonických porúch a medzivrstevných plôch. Nevšedný pohľad v jaskynných priestoroch ponúka nádherné tiché spojenie obrovskej hmoty ľadu pod kamennými klenbami na ktorej je v oblasti pred začiatkom leta asi centimetrový snehový srieň.


Jaskyňa dosahuje dĺžku 1232 m a vertikálne rozpätie 112 m. Pre verejnosť je sprístupnených 475 m. Teplota vzduchu v zaľadnenej Veľkej sieni je od -3,8 do + 0,5 C, relatívna vlhkosť 75 - 88% a v nezaľadnených častiach dosahuje teplota vzduchu hodnoty od +0,8 do + 3,5 C a relatívna vlhkosť 85 - 98%. Podmienky pre tvorbu ľadovej výplne vznikli po zrútení priestorov medzi Dobšinskou ľadovou jaskyňou a Stratenskou jaskyňou. Bohatá ľadová výplň sa v jaskyni vyskytuje v podobe podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagenitov a stĺpov. 9772 m2 predstavuje zaľadnená plocha a 110 132 m3 je objem ľadu v jaskyni. Ľad je najhrubší vo Veľkej sieni - 26,5 m. Jednotlivé zaľadnené priestory sprístupnenej jaskyne majú svoje názvy, ktoré vzišli od podobnosti, ktoré pripomínajú pri ich vzhliadnutí. Zaľadnené časti tvoria Veľká a Malá sieň, Rufiriho koridor a zrútený dom. Nezaľadnené časti sa nazývajú Kvapľová a Biela sieň, Suchý dom, Kvapľová pivnica, a Peklo.

Úchvatnosť ľadových tvarov, ktoré vytesal čas a nezištnosť chcenia prírody v Malej sieni napĺňajú človeka úžasom a možno až nechápavosťou. Akési pridusené ticho pri skamenených ľadových vlnách oceánov presvedčia ľudí o neprekonateľnej zručnosti prírody. Čas, voda a pohyb zemského povrchu boli hlavní tvorcovia podzemnej krásy v Dobšinej.

Prírodu nemožno prekonať, možno iba na chvíľu podľahnúť sebaklamu.
Adresa:

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA
  Stratená
SlovenskoSlovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 


Ste návštevník číslo: 1629700 Copyright © 2001-2017
Invitour - Harmonia, s.r.o.


Vitajte vo svete internetových stávok a stávkovania. Vďaka internetu si môžete vychutnať skvelú atmosféru stávok priamo z pohodlia domova, sledovať najslávnejšej ligy sveta a uzatvárať stávky na víťazstvo svojho tímu.