Invitour - Home  

GEMER
Rožňava

  Rožňava
Slovensko
Na juhovýchode Slovenska je malebný kraj Gemer, ktorým prechádza Gotická cesta, predstavujúca najvzácnejšie kultúrnohistorické pamiatky regiónov Gemer a Spiš. Kraj vrchov a dolín, so svojráznou kultúrou, vzácnymi historickými a prírodnými pamiatkami, pamätnými izbami a domami. Jedným z centier je mesto Rožňava, známe baníckou a remeselnou tradíciou, slúžiace aj ako východisko ciest za krásami prírody a kultúrnymi pamätihodnosťami, ako sú napr. ruiny stredovekého kostola nad obcou Lúčka, či obecné múzeum v Gemerskej Hôrke. V okolí môžete navštíviť Kaštieľ Betliar, Hrad Krásna Hôrka v ktorom je umiestnená galéria Andrássyovcov a secesné Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Jedinečné sú aj stredoveké nástenné maľby v kostoloch v Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach. Bohatá na prírodné krásy je chránená krajinná oblasť Slovenský kras, so sprístupnenými jaskyňami. V jaskyni Domica sa môžete plaviť na podzemnej riečke Stix a pozorovať bohatú kvapľovú výzdobu. V Gombaseckej jaskyni môžete obdivovať až 3 m dlhé "brčky"/tenké biele dlhé kvaple/. Zaujímavá je aj Jasovská jaskyňa. Ochtinská aragonitová jaskyňa je jediná aragonitová jaskyňa v Európe. V doprovode jaskyniarov môžete navštíviť aj iné jaskyne, spomedzi ktorých treba spomenúť Krásnohorskú jaskyňu, v ktorej je najväčší kvapeľ na svete - stalagmit - zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.


Slovenským krasom prechádza veľa turistických a náučných chodníkov, ako sú Jasovská skala, Domica a okolie i Zádielska tiesňava. Týmto krajom vedie aj cyklomagistrála Slovenský kras, dosahujúca dĺžku až 200 km.
Na severe tohto územia je kraj roklín a prielomov, Národný park Slovenský raj, s náučnými chodníkmi Slovenský raj - juh, Občasný prameň - Havrania Skala a Náučný chodník k Dobšinskej ľadovej jaskyni. V južnej časti tohto národného parku je vodná nádrž Palcmanská maša, ideálne miesto na rybolov, vodné športy a turistiku. Nachádza sa tu 2 km dlhá sedačková lanovka na planinu Geravy. V tejto časti Slovenského raja je zaujímavá Dobšinská ľadová jaskyňa. V zimnom období môžete navštíviť lyžiarske strediská Dedinky, Mlynky, Dobšinú a iné.
Tento kraj je aj východiskom pre návštevy Vysokých Tatier, Košíc, Spiša, Muránskej planiny, či susedného Maďarska. Môžete tu stráviť nezabudnuteľné chvíle v prekrásnom prírodnom prostredí.

Adresa:

GEMER
  Rožňava
SlovenskoSlovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 


Ste návštevník číslo: 1630933 Copyright © 2001-2017
Invitour - Harmonia, s.r.o.