Invitour - Home  

PIVNIČNÝ RAD AVAS - VINÁRSTVO SZENDREI
Miskolc

  Miskolc
MaďarskoUmývadlo Reštaurácia Vináreň Parkovisko Turistika Poznávacia turistika AgroturistikaHorstvo Avas slúžilo počas stáročí ako sklad a úkryt pre mestské obyvateľstvo. Viac ako 800 pivníc bolo vyfáraných v suchom, bezvodnatom andezite Avasa. Pivnice sú vzájomne rovnobežné a smerujú do podzemia. Vzdialené sú od seba 6 - 7 m a väčšina z nich je dlhá 10 - 20 m, ale nachádzajú sa medzi nimi aj 50 - 100 metrové. Teplota 6 - 10ºC je závislá od hĺbky pivníc. Ustálená je rovnako v zimnom, ako aj v letnom období. Väčšina z pivníc je staršia ako 300 rokov. Mladšie ako 200 ročné sa medzi nimi len ťažko nájdu.
Vinárničky pred pivnicami nie sú veľmi staré. V roku 1702 stáli len pred každou desiatou pivnicou.

Dnes sú viaceré chránenými objektmi miestneho charakteru.
• Veľký Avas „Stredný rad“č.598 - pivnica Túri bola postavená v prvej polovici XIX. storočia a má strop upravený podkrovnou stavbou pochádzajúcou z roku okolo 1920.
• Malý Avas „Prvá rada“č.15 – pivnica postavená v druhej polovici XVIII. storočia. Je jednou z najkrajších prešovní a vinárničiek v Avasi. Na ľavej strane budovy sa nachádzajú dvojkrídlové železné dvere s vodorovnými mriežkami, ktoré dobre reprezentujú provincionálny barokový štýl.
• Pivnice Hlbokého údolia sú prvé pivnice Avasa z XVII. storočia.
• Pivnice Csabai radu pochádzajú z XIX. storočia a prezentujú stavbársky štýl od klasicizmu po eklektiku.

V dnešnej dobe už vinice na Avasi nevidieť. V rokoch 1885 - 1889 ich úplne zničila fyloxéra. Dekrét z XVIII. storočia, vydaný bratislavskou komorou, ohodnotil miškovecké vína podľa kvality, za rovnako kvalitné ako vína z Tokaja.


Na úpätí Avasa, niekoľko minút od centra Miškolca, v historickom centre Malého Avasa, sa nachádza VINÁRSTVO SZENDREI.


Dvojposchodová vináreň je pozoruhodnou mestskou raritou. K výborným miestnym pochúťkam tu ponúkajú najlahodnejšie moky. V útulne zariadenej veľmi peknej pivnici sa nachádzajú miesta pre 50 osôb. Zo stovky pivníc Avasa je jednou z najväčších a jedinou, kde možno ochutnať pravé vína z hrozna oberaného z tamojšieho pohoria. Niekoľko desaťročná prax Szendreiovcou, tradičnými metódami vyrábané vína z nimi pestovaného hrozna, sú zárukou kvality a výbornej chuti vína.
Vinnou turistikou sa otvárajú možnosti spoznať jedinečné okolie Miškolca, miestne pivnice pri večernom posedením s cigánskou hudbou, spojené s ochutnávkou vína a vínovíc.


VINÁREŇ SZENDREI očakáva hostí denne po celý rok!

Program pre minimálne 10 osôb:
• ochutnávka vín s pohostením - 2500 HUF/osoba (vínovice, vína, jednohubky, syrové misy…).
Adresa:

PIVNIČNÝ RAD AVAS - VINÁRSTVO SZENDREI
  Miskolc
MaďarskoSlovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 


Ste návštevník číslo: 1630915 Copyright © 2001-2017
Invitour - Harmonia, s.r.o.