Invitour - Home  

MÚZEUM KYSUCKEJ DEDINY - NOVÁ BYSTRICA – SKANZEN VYCHYLOVKA
Nová Bystrica

  Nová Bystrica
Slovensko
Múzeum kysuckej dediny leží v malebnom prostredí doliny Chmúra vo Vychylovke, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho jedinečná fauna a flóra spolu s prekrásnou ľudovou architektúrou vytvárajú pre návštevníkov neopakovateľnú scenériu.Múzeum kysuckej dediny ako stála národopisná expozícia v prírode vznikla v roku 1974 ako výsledok úsilia zachrániť pre budúce generácie najkrajšie skvosty ľudovej architektúry Kysúc, ktoré by boli zmizli pod hladinou priehrady, alebo podľahli zubu času. Múzeum kysuckej dediny leží v malebnom prostredí doliny Chmúra vo Vychylovke, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho jedinečná fauna a flóra spolu s prekrásnou ľudovou architektúrou vytvárajú pre návštevníkov neopakovateľnú scenériu.Múzeum kysuckej dediny ako stála národopisná expozícia v prírode vznikla v roku 1974 ako výsledok úsilia zachrániť pre budúce generácie najkrajšie skvosty ľudovej architektúry Kysúc, ktoré by boli zmizli pod hladinou priehrady, alebo podľahli zubu času.


Návštevník má možnosť vzhliadnuť najstarší obytný dom z Riečnice u Rybov s pekne zdobeným štítom, usadlosť Do Potoka, ktorú tvorí obytný dom s dvoma komorami, podstavanou maštaľou, stodola s podstavanou pivnicou vo vnútri so studničkou. K usadlosti patrí aj maštaľ s ovčínom a kotercom pre prasce, postavené ako 3 samostatné zruby zastrešené jednou samostatnou strechou. V usadlosti U Poništa je dom riečnického richtára Adama Poništa s ovčínom a stodolou. Tu má možnosť návštevník počas sezóny vidieť ukážky výroby šindľa, mlátenie obilia cepmi na holohumnici, v obytnom dome zase pečenie chleba, alebo prípravu jedál našich predkov. Políčka pri domoch prezentujú trojpoľný systém hospodárenia, ktorý bol zaužívaný na Kysuciach. Kopaničiarske osídlenie v Múzeu kysuckej dediny predstavuje usadlosť U Hruškuliaka, ktorú tvoria 2 obytné domy, stodola a pod jednou strechou maštaľ so sýpkou. Sezónne obydlia, tzv. cholvarky hojne využívané v minulosti na Kysuciach, sú v Múzeu kysuckej dediny zastúpené 6 cholvarkami, ktoré sa zachovali in situ. Technické stavby prezentuje Mlyn a píla z HIubiny, ktorého stavba je kombináciou hrazdenej konštrukcie s drevenou architektúrou. Zo sakrálnych stavieb je do Múzea kysuckej dediny premiestnená kaplnka Ružencovej Panny Márie z prvej štvrtiny 19. storočia zo Zborova nad Bystricou a cintorín s kovovými krížmi predstavujúci cintoríny na Kysuciach začiatkom tohto storočia.


Každoročne počas sezóny si v Múzeu kysuckej dediny návštevníci môžu pozrieť remeselníkov so starým remeselníckym fortieľom, folklórne skupiny so zvykoslovnými ukážkami a ukážky rôznych mimosezónnych zamestnaní.

Sezónna prevádzka: máj – október (ut-ne) 9.00 – 17.00
Tel.:+421/41/4397350, 4397219
Adresa:

Múzeum kysuckej dediny - Nová Bystrica – Skanzen Vychylovka
  Nová Bystrica
SlovenskoSlovensky Česky Polski Magyarul 
English Deutsch Pусский 

 
 
 


Ste návštevník číslo: 1630921 Copyright © 2001-2017
Invitour - Harmonia, s.r.o.